top of page
  • Zdjęcie autoraMarcin Chełkowski

#Było, nie minęło V: Mauser wz. 1889 Hopkins&AllenKolejny egzemplarz broni znalazł nowy dom. W związku z tym, dla szeroko pojętych celów edukacyjnych, ponownie publikuję opis sprzedanego egzemplarza, wraz ze zdjęciami poglądowymi:


Na sprzedaż rzadki karabin z okresu I wojny światowej - Mauser wz. 1889, wyprodukowany dla armii belgijskiej przez amerykańską firmę Hopkins&Allen, a w zasadzie następców owej firmy, o czym mowa w paragrafie poniżej.


Model 1889 to wariant Mausera, wprowadzony na uzbrojenie armii belgijskiej w roku 1892, w kalibrze 7,65x53 Arg. Model ten charakteryzuje inny, w stosunku do Mausera wz. 98, zamek. W pierwszym z wymienionych modeli, napięcie iglicy następuje dopiero w momencie wykonywania trzeciego z czterech taktów, tj. przy zamykaniu zamka/wprowadzaniu naboju do komory nabojowej, a w Mauserze wz. 98 częściowe napięcie iglicy następuje już w momencie otwierania zamka, tj. pierwszego z czterech  taktów. Broń charakteryzują ponadto występowanie osłony lufy, służącej ochronie ręki strzelca podczas użytkowania broni oraz ochronie samej lufy; ponadto występowanie magazynka jednorzędowego, wystającego z łoża. Mauser wz. 1889 był produkowany dla armii belgijskiej od końca XIX wieku do roku 1925r. Łącznie wyprodukowano około 275 tys. sztuk tego modelu, w kilku fabrykach: FN, Fabrique d’ Armes de L’Etat, Hopkins&Allen oraz zakłady w Birmingham w Anglii. Podczas I wojny światowej wiele z belgijskich Mauserów, zostało przejętych przez Niemców i wdrożonych do uzbrojenia dla oddziałów drugoliniowych. Co ciekawe w kontekście sprzedawanego karabinu, jednym z producentów Mausera 1889 była amerykańska firma Marlin Rockwell Inc. of Norwich, następca firmy Hopkins&Allen Arms Co. of Norwich. Wkroczenie Niemców do Belgii podczas I wojny światowej, spowodowało konieczność ewakuacji tamtejszej państwowej fabryki broni, której zdolność produkcyjna w zakładach w Birmingham w Anglii, mogła zostać odbudowana najwcześniej w przeciągu kilku lat. Belgia potrzebowała jednak stałych dostaw broni, dlatego w sierpniu 1915r. rząd belgijski podpisał kontrakt z firmą Hopkins&Allen z USA na dostawy Mausera Model 1889. Kontrakt opiewał na 140 tys. sztuk karabinów i 10 tys. sztuk karabinków. Brak prawidłowych kalkulacji finansowych i wadliwa umowa doprowadziły do bankructwa zakładów Hopkins&Allen w 1917r. i jej wykupieniu przez Marlin Rockwell Inc. of Norwich. W zależności od źródła, liczbę broni wyprodukowanej przez Hopkins&Allen określa się na około 12 tys. sztuk (numery seryjne z prefiksem „A” i „B”). Pozostałą część kontraktu, łącznie około 165 tys. sztuk broni wyprodukowała już, w byłych zakładach Hopkins&Allen, firma Marlin Rockwell Inc. of Norwich; przy czym wśród tej broni były już w dużej mierze zmodyfikowane modele 1889/16. Na rzadkość oferowanego modelu nie wpływa tylko fakt ograniczonej produkcji i skutków samej I wojny światowej (końcówki dostaw odbyły się w październiku 1918r.), ale także fakt remontów wojskowych z lat 30’tych; gdzie długie karabiny wzór 1889 przebudowywano do standardów modelu 1889/36 (karabinu krótkiego). Wszystko to skutkuje tym, iż oryginalne Mausery 1889, produkcji amerykańskiej, należą do broni co najmniej rzadkiej/bardzo rzadkiej. Opracowano na podstawie: Rober W.D. Ball, Mauser Military Rifled of the World, edycja 5,Gun Digest 2011; artykułu opublikowanego na stronie internetowej „www.forgottenweapons.com” oraz źródeł własnych autora.


Sprzedawany karabin to rzadkość na rynku broni strzeleckiej. Karabin jest nadal w oryginalnej, pierwszowojennej konfiguracji. Broń jest kompletna, przy czym wycior to reprodukcja, stworzona specjalnie do tego modelu broni. Karabin dawno temu przeszedł remont, polegający na wyczyszczeniu i przeoksydowaniu całości; ponadto dokonano napraw kolby. Lufa sprzedawanego karabinu jest dobra – gwint jest ciasny, pola i bruzdy wyraźne; lufa oczywiście była używana - jest nieco ciemna i matowa - ale nie jest zużyta. Karabin nie posiada zgodności numerycznej wszystkich części.


LINK DO FILMU Z PREZENTACJĄ SPRZEDAWANEGO EGZEMPLARZA: https://www.youtube.com/watch?v=ZUhijVckH5w


21 wyświetleń0 komentarzy

Kommentarer


bottom of page