top of page
  • Zdjęcie autoraMarcin Chełkowski

Było, nie minęło IV - PPS43

Przed świętami swój nowy dom znalazł wojenny PPS43. Dla celów edukacyjnych, poniżej prezentujemy jego opis i zdjęcia :)


PPS wz. 43 jest na polskim rynku bronią znaną i popularną. W wielu sklepach na terenie kraju można nabyć PPSa za około tysiąc złotych. Niemniej, są to PPS-y produkcji powojennej, polskiej, w większości już z lat 50'tych. Oryginalne PPS-y z drugiej wojny światowej należą obecnie do rzadkości i nie pojawiają się często na rynku broni kolekcjonerskiej. Dostępne egzemplarze produkcji wojennej zostały wyprzedane z magazynów WP dawno temu i duża część skończyła jako broń "deko". GL Militaria ma jednak przyjemność zaoferować Państwu oryginalnego PPS-a z drugiej wojny światowej, w oryginalnym, dobrym stanie zachowania.


PPS wz. 43, wersja rozwojowa pistoletu maszynowego PPS wz. 42, stanowił odpowiedź na postawione przed sowieckimi inżynierami zadanie, polegające na skonstruowaniu broni tańszej i łatwiejszej w produkcji niż słynna pepesza (która, co warto nadmienić, sama była bronią prostą i mało skomplikowaną). Przy produkcji tej broni panował spory rozgardiasz organizacyjny, który objawiał się tym, że poszczególne fabryki, produkujące PPSa, opracowywały swoje własne modyfikacje, co skutkowało powstaniem różnorakich typów tych pistoletów maszynowych. Dopiero w 1944 roku doszło do standaryzacji konstrukcji PPSa. Główną fabryką produkującą PPSa wz. 43 były zakłady moskiewskie, nr 828. Charakterystyczną cechą PPS-ów z tej fabryki jest literka "C" na komorze zamkowej, umieszczanej tam jako kod producenta, oraz krótki numer seryjny (trzy cyfry poprzedzone dwuliterowym prefiksem). Ponadto zakłady moskiewskie używały jako jedyne, w dodatku pod koniec wojny, okładek bakelitowych, z literką "C" w rombie.  Fakbryka ta łącznie wyprodukowała około 530 tys, PPS-ów (a wśród nich oferowany Pańtwu egzemplarz), co stanowiło 65% produkcji wszystkich PPSów. Oprócz fabryki moskiewskiej, PPSa wz. 43 produkowało podczas wojny kilka fabryk leningradzkich ("Primus", "Voskov" i fabryka nr 209), a także dwie fabryki w Tbilisi. PPS wz. 43 zasilany jest standardowym nabojem pistoletowym armii sowieckiej - 7,62x25 mm; broń działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego; zasilana jest z magazynków pudełkowych, łukowych; wyposażona jest w składaną kolbę. Pistolet ten przez wielu uważany jest za jeden z najlepszych pistoletów maszynowych drugiej wojny światowej, mając przy tym na uwadze szeroko pojętą charakterystykę broni, w tym aspekty techniczne i technologiczne (opracowano na podstawie artykułu " PPS SMG's. General overview", opublikowanego pod adresem M9130.info oraz źródeł własnych autora).


Oferowany egzemplarz został wyprodukowany w fabryce moskiewskiej, nr 828, w 1944r. Broń jest całkowicie zgodna numerycznie. Pistolet maszynowy zachowany jest w dobrym stanie. Oryginalna oksyda obecna jest na całej broni, miejscami patyna, drobne ślady po korozji czy delikatne zadziorki w okolicy wślizgu. Jest to ewidentna "znajdka", broń bardzo klimatyczna, która razem z magazynkiem i pasem przeleżała pod jakąś "strzechą" (oczywiśćie nie w Polsce) i następnie została zalegalizowana, co jest możliwe w wielu państwach europejskich, wbrew obiegowej opinii. Przewód lufy sprzedawanego egzemplarza zachowany jest w bardzo dobrym stanie (nieznacznie używany). Broń wykonana jest w typowo "wojenny" sposób - prosty pistolet maszynowy, przy którego produkcji nie dbano o precyzyjne wykończenie jego powierzchni, staranność tłoczenia itp. Jest to rażąco odmienne od, w gruncie rzeczy pięknie zrobionych, powojennych egzemplarzy PPSa, polskiej produkcji. Polecam do kolekcji broni drugowojennej.


Broń sprzedawana jest na fakturę VAT-MARŻA. Pistolet maszynowy nadal w wersji samoczynnej - do zakupu wymagana koncesja MSWiA lub inny dokument upoważniający do zakupu broni samoczynnej. Na życzenie istnieje możliwość wytworzenia z jej części broni samopowtarzalnej - dostępnej na pozwolenie na broń do celów sportowych i kolekcjonerskich.
36 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page