top of page
  • Zdjęcie autoraMarcin Chełkowski

Było, nie minęło II - opisy i zdjęcia sprzedanej broni (BREDA M30, GSP, RAK, BREN, FN, WIST i inne)

Prezentacja, dla celów edukacyjnych, broni, która do niedawna znajdowała się w ofercie firmy, a obecnie ma już nowe domy. W załączeniu opisy i fotografie, w tym perełki - RKM-u Bred M30, włoskiej konstrukcji i produkcji. W przypadku zainteresowania szczegółami, związanymi z tymi przedmiotami , proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do lektury :) !  1. Walther GSP:

Na sprzedaż trafia Walther GSP, kaliber .22 LR, w pięknym, fabrycznym wręcz stanie i ukompletowaniu ! Oferowany Państwu pistolet należy do pierwszej generacji tej broni, która charakteryzuje się jednostopniowym sputem oraz nastawnym bezpiecznikiem. W kolejnych generacjach uznanego w świecie pistoletu sportowego, jakim jest GSP, wyeliminowano ów bezpiecznik a spust zamieniono na dwustopniowy. Co jednak ważne, ów spust pierwszego typu nie oznacza, iż jest on gorszy, a wręcz przeciwnie ! Wielu strzelców sportowych woli spust pierwszego typu, który jest krótki, "kruchy" i nie trzeba w nim wybierać zbędnego luzu na początku. Spust jest fabrycznie wyregulowany wyśmienicie, co daje genialne wyniki na tarczy. Dla bardzo wymagających strzelców warto dodać, iż jest ów spust również regulowany. Sprzedawany pistolet zachowany jest w doskonałym, wręcz idealnym stanie. Przewód lufy jest fabryczny, a oksyda na całości idealna, podobnie jak elementy drewniane. Broń prawdopodonie nie była w ogóle używana. W komplecie znajdują się akcesoria widoczne na zdjęciu, w tym fabryczne pudełko (które przetrwało w gorszym stanie niż sam pistolet), zapasowy magazynek, dodatkowe szczerbiny, narzędzia i komplet instrukcji oraz dokumentów od tego egzemplarza. Walther GSP jest pistoletem wyczynowym, zaprojektowanym w 1968r. Skrót GSP oznacza Gebrauchs- und Standard-Pistole, czyli w wolnym tłumaczeniu standardowy pistolet użytkowy. Broń występuje w dwóch kalibrach - .22lr oraz .32 S&W, gdzie pistolet mógł być nabyty jako broń jednosystemowa lub dwusystemowa - do konkurencji sportowych z bronią bocznego, jak i bronią centralnego zapłonu. Pistolet stanowi rozwinięcie wcześniejszego modelu OSP. Charakteryzuje się bardzo dużą celnością i wytrzymałością. Zasada działania oparta jest na odrzucie zamka swobodnego. Broń przez lata była modyfikowana, powstawały kolejne jej wersje. Z czasem przestano produkować wersję z bezpiecznikiem nastawnym. Pojawił się też zaczep zamka, modyfikowano mechanizm spustowy. Warto dodać, iż powstawały wersje nietypowe. Istniała zarówno możliwość zamówienia pistoletu z wykończeniem preferowanym przez klienta, jak i wersje specjalne - np. wypuszczona na 25-lecie modelu. Pistolet ten produkowany jest po dziś dzień, a wszystkie jego generacje cieszą się sporym uznaniem wśród strzelców. W oferowanym Państwu stanie, stanowi piękne uzupełnienie każdej kolekcji broni palnej. Opracowano na podstawie: A.E.Hartnik, Encyklopedia Pistoletów i Rewolwerów, WD Debit 2002 i źródeł własnych autora. Broć sprzedawana jest na fakturę VAT-Marża / umowę sprzedaży. Do zakupu broni wymagane jest stosowne pozwolenie na broń, względnie inny dokument, uprawniający do nabycia broni.


2. BREDA M30


Mam przyjemność zaoferować Państwu niezwykłą rzadkość - RKM BREDA M30, podstawowy włoski ręczny karabin maszynowy, z okresu II wojny światowej, charakteryzujący się licznymi, bardzo ciekawymi rozwiązaniami technicznymi, a zarazem będący jednym z najgorszych modeli broni samoczynnej okresu II wojny światowej.
 
Breda wzór 1930 był poniekąd wersją rozwojową Bredy wzór 1924. Pierwowzór oferowanego modelu broni był jednym z pierwszych włoskich, lekkich karabinów maszynowych. Zasilany był nabojem 6,5 mm Carcano, charakteryzował się występowaniem trójnożnej podstawy, a nadto kolby, w połączeniu z charakterystycznym dla ciężkich karabinów maszynowych chwytem i spustem (strzelanie za pomocą kciuka). Model wzór 1930 z kolei, posiadał już klasyczny dwójnóg oraz chwyt pistoletowy. Stał się standardowym, ręcznym karabinem maszynowym armii włoskiej, w okresie II wojny światowej. Broń, w przeciwieństwie do znacznej większości broni maszynowej z okresu II wojny światowej, strzela z zamka zamkniętego. Wbrew licznym publikacjom, zasada działania nie jest oparta o odrzut zamka swobodnego, a o krótki odrzut lufy. Ryglowanie odbywa się poprzez obrót specjalnego pierścienia, łączącego lufę z zamkiem. Odrzut lufy, powoduje obrót ww. pierścienia, co powoduje odryglowanie zamka i umożliwienie jego wstecznego ruchu. Broń zasilana jest z magazynka, którego wyjęcie z broni służy jedynie ułatwieniu przenoszenia broni lub jej czyszczenia. Magazynek ten, jest podczas strzelania umieszczony w broni na stałe, a używa się go poprzez jego odchylenie i załadowanie za pomocą specjalnego ładownika. Broń posiada wbudowaną w pokrywę komory zamkowej olejarkę, która umożliwia naoliwienie każdego naboju przed jego wystrzeleniem - celem ułatiwenia prawidłowej ekstrakcji łuski, a w konsekwencji prawidłowego funkcjonowania broni. Broń posiada szybkowymienną lufę. RKM ten, o dziwo, znalazł w ograniczonym zakresie również klientelę poza granicami Włoch. Łącznie wyprodukowano kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy tych karabinów, co nie zmienia faktu, iż bardzo duża ich liczba uległa znisczeniu na różnych frontach II wojny światowej, co wpływa na to, iż zachowane egzemplarze stanowią rzadkość w kolekcjach na świecie. Opracowano na podstawie W.H.B. Smith; J. E. Smith "Small Arms of the World", wydanie 10 oraz innych.
 
Oferowany Państwu egzemplarz został wyprodukowany w latach 30'tych XX wieku i  zachowany jest w stanie co najmniej dobrym. Zewnętrzenie broń ma szczątkową oksydę, brakuje składanej podpórki na ramię (ewidentnie zaginęła kiedyś podczas eksploatacji broni). Jest przy tym obecna oryginalna owijka uchwytu lufy, co nie jest sprawą oczywistą. Broń jest mechanicznie sprawna, w stanie bardzo dobrym. Przewód lufy oceniam jako bardzo dobry- czysty, wręcz lustrzany, a co najwyżej lekko używany. Brak jest zgodności numerycznej części. Korek od wlewu oleju do olejarki w pokrywie komory zamkowej jest zastany (zabrakło czasu na jego rozruszanie). Karabin strzela wyłącznie w trybie samoczynnym, posiada bezpiecznik nastawny. Mechanicznie broń jest sprawna, aczkolwiek nie przestrzeliwywałem jej. RKM jest w oryginalnym stanie zachowania; jego stan wskazuje, iż pochodzi prawdopodobnie z afrykańskiego rynku, sądzę iż z Etiopii. Kaliber 6,5 mm Carcano. Polecam do kolekcji broni samoczynnej z okresu II wojny światowej. 
 
UWAGA !! Broń jest nadal w wersji samoczynnej, a więc do jej zakupu wymagana jest koncesja MSWiA. Osoby zainteresowane zakupem wersji samopowtarzalnej lub powtarzalnej na pozwolenie na broń do celów sportowych, kolekcjonerskich itp., proszę o indywidualny kontakt, celem sprawdzenia możliwości i warunków wytworzenia z części tej broni, egzemplarza powtarzalnego lub samopowtarzalnego.
 
Broń sprzedawana na pełną fakturę VAT (podana cena zawiera 23% VAT).

3. RAK PM-63


Kolejnym egzemplarzem broni na sprzedaż jest coś bardziej popularnego, a zarazem w ciekawej i nietuzinkowej wersji. Pistolet RAK wz. 63, wytworzony jako samopowtarzalny, z części broni maszynowej. Broń zachowana jest w idealnym stanie technicznym i wizualnym. Lufa chromowana - lustro. W komplecie znajdują się 4 zgodne numerycznie magazynki, jeden krótki (na 15 nabojów) i trzy długie (na 25 nabojów) w oryginalnym papierze woskowym. Oprócz tego wszystkie pozostałe akcesoria - kabura, ładownica na magazynki oraz kompletny przybornik i smycz. To co moim zdaniem wyróżnia sprzedawany egzemplarz, pochodzący z końcówki lat 60’tych (1969r.), to pierwszy wzór zatrzasku magazynka – jest bardzo wygodny, podpasowany pod palec; w kolejnych wariantach owe zatrzaski są małe, kanciaste – tutaj nie kaleczy palca przy użyciu ! W skrzynkach, które miałem okazję przebrać, taki RAK ostał się jeden. Ciekawostką jest również pierwszy typ zatrzasku kolby oraz pierwszy typ dźwigni opóźniacza, jeszcze bez ogranicznika, wprowadzonego w późniejszym etapie produkcji; a przy tym wszystkim już drugi typ szkieletu (dolnego korpusu broni) oraz zmodyfikowany wzór samego opóźniacza i żerdzi sprężyny powrotnej - co świadczy de facto o tym, iż jest to wersja przejściowa między pierwszym wzorem RAK-a a jego w pełni zmodyfikowaną, ostatneczną wersją produkcyjną. Egzemplarz posiada nabite oznaczenia AMW PL; wymóg prawny dla broni sprzedawanej obecnie z Agencji Mienia Wojskowego, o którym mowa wprost w ustawie z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Broń, jako wytworzona na nowo, posiada nabite stosunkowo dyskretnie, nowe napisy, co czyni ją bronią kategorii „B” – i jako taką potencjalnie odporną na restrykcje, które mogą dotknąć broń kategorii „A”, czyli np. broń „przerobioną”. Przedmiotem sprzedaży jest pistolet widoczny na zdjęciu, dokładnie ten egzemplarz; tablica/plansza widoczna na zdjęciu nie jest na sprzedaż. Pistolet maszynowy RAK to podstawowy pistolet maszynowy LWP, produkowany od 1967 do 1977 roku, używany również przez MO i inne polskie formacje mundurowe. Broń opracował zespół, pod kierownictwem prof. Piotra Wilniewczyca, znanego ze skonstruowania pistoletu VIS wz. 35. Samo opracowanie takiej broni wynikało z potrzeby wyposażenia żołnierzy, którzy nie potrzebowali podstawowych karabinków, w broń mniejszą i lżejszą (np. załogi pojazdów). Produkcja broni odbywała się w Zakładach Metalowych „Łucznik” (Radom), przez cały okres produkcji bez większych zmian. Zmiany produkcyjne miały charakter praktyczny i technologiczny, dotyczyły np. kształtu i wielkości manipulatorów; zmieniono również jednak materiał i kształt opóźniacza w broni; dodano ogranicznik do dźwigni opóźniacza, zmieniono rodzaj żerdzi w sprężynie powrotnej, zmieniono nieco wewnętrzną konstrukcję dolnego korpsusu broni (szkieletu). Jako ciekawostkę warto wskazać, że pierwsze egzemplarze owego PM-u, miały nabite polskie orły na suwadle/zamku. Niestety bardzo szybko zarzucono umieszczania owych orłów na broni. Mitem pozostaje również jej wyjątkowo niebezpieczna dla strzelca konstrukcja. Moim zdaniem trzeba być wyjątkowym artystą, żeby odstrzelić sobie palec z tej broni lub podbić sobie oko :). Nie zmienia jednak faktu to, iż sam słyszałem od jednego emerytowanego Komandora opowieści o szkoleniu żołnierzy z obsługi RAK-a. Wspominał on, iż któregoś razu strzelec upuścił broń na ziemię, a ta zaczęła sama strzelać, kręcąc się dookoła. Na szczęście refleks i noga oficera uratowały nogi innych żołnierzy przed ranami postrzałowymi. Zasada działania PM-u (a w zasadzie czegoś na kształt pierwowzoru broni PDW), oparta jest na odrzucie zamka swobodnego. Broń zasilana jest z amunicji 9x18 mm Makarow. Pistolet wyposażony jest w spust dwuchodowy, gdzie dopiero mocniejsze wciśnięcie języka spustowego skutkuje strzelaniem serią – oczywiście dotyczy to wersji samoczynnej. Broń wyposażono także w opóźniacz, zmniejszający szybkostrzelność; chwyt przedni; składaną metalową kolbę i bezpiecznik nastawny. Opracowano na podstawie: Zbigniew Gwóźdź, Piotr Zarzycki: Polskie konstrukcje broni strzeleckiej. Warszawa: SIGMA NOT Spółka z o.o., 1993. ISBN 83-85001-69-7; Piotr Kocyan. RAK Utopia. „Przegląd Strzelecki Arsenał”. Nr 5/2012(89), czerwiec 2012. ISSN 1731-190X; W.H.B. Smith; J. E. Smith "Small Arms of the World", wydanie 10; Leszek Erenfeicht, artykuł "PM-63 RAK", opublikwany na portalu www.forgottenweapons.com oraz źródeł własnych autora. Broń sprzedawana jest na fakturę VAT (23%). Do zakupu broni wymagana jest właściwa "promesa" lub inny dokument uprawniający do nabycia broni.


4. Mosin 91/30 Iżewsk

Nowy sklep z bronią kolekcjonerską... a więc nie może zabraknąć klasyka - czyli sowieckiego Mosina w 7,62x54R. ! :) Na sprzedaż trafia podstawowy karabin Armii Czerwonej z okresu II wojny światowej, czyli Mosin-Nagant wz. 91/30. Wzór tego karabinu powstał głównie poprzez modyfikację wcześniejszego modelu Mosina - tzw. "dragońskiego". Zmieniono muszkę i szczerbinę (tę ostatnią na celownik krzywiznowy z krzywizną w podstawie, wyskalowaną w systemie metrycznym, a nie arszyny), a od 1937 r. produkowano broń z uproszczoną komorą zamkową - tzw. okrągłą, w miejsce kanciastej ("ośmiokątnej"). Karabin pozostał jednak długim karabinem, gdzie z założonym bagnetem przewyższał niejednego żołnierza sowieckiego :). Sprzedawany egzemplarz został wyprodukowany w 1943 r. w zakładach zbrojeniowych w Iżewsku (dokładniej w zakładach zbrojeniowych nr 74), o czym świadczy małe godło ZSRR na komorze nabojowej oraz przede wszystkim logo - trójkąt ze strzałką w środku. W tamtym roku wyprodukowano w Iżewsku, zgodnie z dostępnymi danymi, 1,831,380 karabinów tego wzoru. Karabin po drugiej wojnie światowej został poddany remontowi, o czym świadczy między innmi oznaczenie remontowe w postaci kwadratu. Karabin wtedy przeoksydowno czy wymieniono łoże. Ogólnie broń zachowana jest w bardzo dobrym stanie. Zewnętrzenie oksyda jest w bardzo dobrym stanie, lakier na drewnie nieco odrapany. Broń była niewiele używana, przewód lufy nadal bardzo dobry, z wyraźnym gwintem - zmatowionym jednak na całej powierzchni, a przy dokładnym przyjrzeniu się widać gdzieniegdzie drobne wżerki na styku pól i bruzd; zgodnie z zapewnieniami dotychczasowego właściciela, broń jest bardzo celna. Drobnym mankamentem jest brak jednego trzpienia, mocującego poddstawę szczerbiny do lufy. Musiał wypaść przy magazynowaniu lub eksploatacji broni. Celownik trzyma się jednak bez problemu, a w razie czego część tę można, o ile ktoś będzie chciał, łatwo uzupełnić. Karabin jest zgodny numerycznie. W komplecie jest polska, powojenna ładownica do Mosina oraz kilka łódek nabojowych. Dobra pozycja na strzelnicę i do uzupełnienia szafy na broń każdego kolekcjonera broni. Jak to mówią, "priced to sell". Żródła danych: https://www.m9130.info/manufacturers-and-production-number Sprzedaż komisowa, na fakturę VAT-MARŻA. Do zakupu broni wymagane jest odpowiednie zaświadczenie, uprawniające do nabycia broni.


5. SWD chiński


OBNIŻKA CENY PO KONSULTACJI Z KOMITENTEM !! Na sprzedaż trafia SWD DRAGUNOW, a dokładniej jego chiński klon -Type-85 (cywilna NDM-86), produkcji Norinco, kaliber 7,62x54R. Broń wyprodukowana niedawno, jednak posiadająca wartość kolekcjonerską i użytkową, a nadto będąca tańszą alternatywą dla oryginalnych "sowietów". Sam karabin SWD został wprowadzony na uzbrojenie Armii Radzieckiej w 1963 r. Jest on jedynie częściowo podobny wizualnie i mechanicznie do kbk AK. Karabin ryglowany jest poprzez obrót zamka, jednak w przeciwieństwie do kbk AK, w SWD nie zastosowano suwadła z tłokiem/tłoczyskiem, a system gazowy z tłokiem o krótkim skoku i popychaczem. Broń ta, w przeciwieństwie do AK, strzela z pełnowymiarowego naboju karabinowego 7,62x54 mm R. Jako ciekawostkę warto wskazać, iż broń może być wyposażona w bagnet. Karabiny wykorzytywane były nie tylko w ZSRR, ale także zakupiono je na wyposażenie Wojska Polskiego czy skopiowano i wdrożono do produkcji w Chinach (następnie udoskonalając - stąd twierdzenia, iż chiński SWD jest lepszy niż sowiecki :)). Co istotne, jest to karabin wyborowy, a nie snajperski - miał więc stanowić wyposażenie strzelca wyborowego, działającego w ramach danej drużyny piechoty. W kolejnych latach karabiny SWD przechodziły modernizacje (źródła: Chris Chant, BROŃ PIECHOTY, almapress 2009). Sprzedawany egzemplarz należy do wersji produkowanych na rynek cywilny, a odpowiadający weriantowi wojskowemu - ulepszonego przez Chińczyków karabinu SWD. Broń wystrzeliła bardzo niewiele amunicji i zachowana jest w doskonałym stanie. Lufa lustro, stan techniczny i wizualny bardzo dobry - będąc bardzo czepialskim można powiedzieć o kilku zadrapaniach, nic poważnego. Oczywiście karabin jest zgodny numerycznie, a w komplecie znajduje się to co dawała fabryka: magazynek, luneta wraz z pojemnikiem i przybornikiem do niej, pokrowiec na lunetę, instrukcja i kilka drobiazgów. W komplecie jest również kilka oryginalnych (demobil) akcesoriów do SWD, w tym ładownica, pokrowiec na lunetę, zimowy pojenik na baterię do lunety oraz dodatkowa przesłona do lunety. Poza tym, do kompletu dorzucam 20 sztuk amunicji Barnaul, teraz już rzadkość :). Broń prezentuje się doskonale i będzie to ozdoba każdej kolekcji współczesnej broni palnej, a nadto sprawdzi się na strzelnicy. Na zakończenie warto dodać, iż producent broni nakazuje stosowanie do broni wyłącznie amunicji w stalowych łuskach. Sprzedaż komisowa, na fakturę VAT-MARŻA. Do zakupu broni wymagane jest odpowiednie zaświadczenie, uprawniające do nabycia broni.

6. WIST-94


W 1992r. MON zlecił opracowanie pistoletu kalibru 9x19 mm, który miał w przyszłości wejść na wyposażenie Wojska Polskiego. Prace nad nim były prowadzone pod kryptonimem "Piryt". Przystąpili do nich również konstruktorzy WITU (Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia): Wiesław Starek i Wiesław Stępniak. Ustalono, że nowy pistolet ma mieć masę własną do 800g, pojemność magazynka co najmniej 15 naboi, wyraźne i duże przyrządy celownicze, wskaźnik obecności naboju w komorze oraz automatyczną blokadę spustu. Do głównych założeń przyjęto również prostotę konstrukcji, niską cenę produkcji oraz bezkurkowy system spustowo-uderzeniowy. Z czasem do grona konstruktorów nowego pistoletu dołączli kolejni, a samo WITU zwróciło się do łódzkiego przedsiębiorstwa "PREXER" z propozycją współpracy przy produkcji nowej broni. Przedsiębiorstwo to znane było z produkcji wysokiej jakości sprzętu optycznego i elektrycznego. Z czasem przedsiębiorstwo przeszło w znacznej części na produkcję wyposażenia dla wojska. Było ono jednak już na początku lat 90'tych w stanie dofinansować z własnych środków projekt budowy polskiego pistoletu samopowtarzalnego, w tym produkcję szkieletu broni. W połowie lat 90'tych trwały próby nowego pistoletu, oznaczonego jako WIST-94; wyprodukowano też partię prototypową. Pierwszą, niewielką partię produkcyjną, wykonano w 1997r., a od 1999r. WIST stał się przepisową bronią krótką Wojska Polskiego. Kolejne partie były zamawiane w następnych latach, jednak już około 10 lat temu, dowództwo WP podjęło decyzję, iż nie będzie zamawiać kolejnych WISTów. Pistolet ten działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, a ryglowany jest przez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej. Mechanizm spustowy działa wyłącznie w trybie podwójnego działania (DAO), szkielet wykonany jest z tworzywa, a zamek jest stalowy. Brak jest bezpiecznika nastawnego, jednakże zastosowano specjalne, 3-stopniowe zabezpieczenie, umożliwiające oddanie strzału tylko przy całkowitym ściągnięciu języka spustowego. W konstrukcji zastosowano lufę poligonalną. Oprócz podstawowej wersji, powstawały również inne, jak 94L, ze wskaźnikiem laserowym celu. Pistolet ten nie znalazł uznania na rynku cywilnym. Jest jednak bronią polskiej konstrukcji, która ma swoje miejsce w kolekcjach polskiej broni palnej. Opracowano na podstawie: A.E.Hartnik, Encyklopedia Pistoletów i Rewolwerów, WD Debit 2002 i źródeł własnych autora. WIST wzór 1994 to kolejna propozycja w ofercie G&L Militaria. Sprzedawany egzemplarz jest o tyle ciekawy, że został odkupiony od Majora Wojska Polskiego, w stanie spoczynku, który posiadał ów pistolet podczas służby, między innymi na Wzgórzach Golan. Z tego też powodu, na pudełku do tego pistoletu znajduje się pamiątkowa naklejka NATO, a w komplecie, oprócz samej broni, przyborów do czysczenia, dwóch zgodnych numerycznie magazynków; jest również fabrycznie zapakowana pamiątka służby Majora w Libanie. Sam pistolet pochodzi z pierwszej serii produkcyjnej, drugiego/trzeciego roku produkcji. Zachowany jest w doskonałym, fabrycznym wręcz stanie. Przewód lufy jest bardzo dobry, lustrzany. Oferowany egzemplarz jest jednym z nowszych, oferowanych przeze mnie pistoletów; ale już teraz, biorąc pod uwagę niezwykłą historię, jest bardzo atrakcyjny kolekcjonersko. Polecam w szczególności do kolekcji polskiej broni krótkiej. Broń sprzedawana jest na fakturę VAT-Marża. Do zakupu wymagane jest stosowne pozwolenie na broń, względnie inny dokument, uprawniający do posiadania broni.


7. Dubeltówk FN

Na sprzedaż przyjemna dubeltówka produkcji belgijskiej Fabrique Nationale de Herstal, kaliber 16/65 (amunicja nadal produkowana i bywa dostępna). Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jednym z największych producentów broni strzeleckiej w Europie, była i jest właśnie Belgia. Tamtejsze zakłady zbrojeniowe i rusznikarskie produkowały i produkują broń dla potrzeb cywilnych i wojskowych, przy czym jest to broń bardzo dobrej jakości i innowacyjna. Wśród wielu modeli broni strzeleckiej znaleźć można broń myśliwską, do której należy sprzedawany egzemplarz. Klasyczna dubeltówka, nic dodać, nic ująć. Czułenko z przyciskiem do jego odłączania. Broń w podstawowym wydaniu, bez grawerunku. Stan broni używany, ale w pełni sprawny. Lufy w stanie dobrym. Wygląda jak świeżo zdjęta z ramienia zapalonego myśliwego z lasów ardeńskich :) W komplecie pas na amunicję śrutową, również w stanie używanym. Wyceniona tak, aby sprzedać. Broń sprzedawana jest na fakturę VAT-MARŻA. Do zakupu broni wymagane jest pozwolenie na broń i stosowna promesa.


8. FN 1900 DE LUXE


Mam przyjemność zaoferować Państwu nietuzinkowy komplet - fabrycznie niklowany pistolet FN 1900, wraz z materiałowym, rzadkim pokrowcem. Sam model FN 1900 był nie tylko sporym sukcesem komercyjnym, ale także pierwszym, seryjnie produkowanym pistoletem, charakteryzującym się typowymi dla tego typu broni cechami - ruchomą górną częścią konstrukcji (zamek/suwadło) i magazynkiem w chwycie pistoletowym. Broń ta była bardzo popularnym typem broni kieszonkowej, produkowanym i używanym zarówno przez cywilów, jak i wojsko i inne służby mundurowe na świecie. Sama fabryka FN, dostrzegając potencjał sprzedażowy pistoletów wz. 1900, postanowiła wprowadzić modele luksusowe. Zaliczają się do nich pistolety niklowane, które były dodatkowo płatną, w stosunku do podstawowego (oksydowanego) modelu opcją. Opcja ta była dostępna na rynku komercyjnym, a jednym ze znanych odbiorców niklowanego wariantu była Imperialna Rosja, w tym Szkoła Gimnastyki i Szermierki. Przedmiotowe pistolety niklowane były w dziale fabryki FN, który nie specjalizował się typowo w niklowaniu broni. Można przy tym wskazać pewne charakterystyczne cechy pistoletów niklowanych fabrycznie - a w szczególności brak niklowania na niektórych małych częściach, przede wszystkim ruchomych. Uzasadnieniem takiego działania było nie tylko niklowanie broni przez mało zainteresowany tym dział fabryki FN, ale także kwestie praktyczne - przy niklowaniu małych elementów mogło dojść do zmiany grubości posczególnych części, co uniemożliwiałoby ich prawidłowe funkcjonowanie w broni. Dlatego też cechą fabrycznie niklownych pistoletów FN 1900 jest nadal oksydowany spust, dźwignia bezpiecznika, podajnik magazynka, śruby. Oryginalnie niklowane pistolety FN 1900, należą do sporej rzadkości kolekcjonerskiej. Ceny takich modeli za oceanem, zaczynają się od kilku tysięcy dolarów. Opracowano na podstawie: Anthony Vanderlinden, FN Browning Pistols, Side Arms that Shaped the World History, 2013. Oferowany Państwu pistolet zachowany jest w bardzo dobrym stanie technicznym i wizualnym. Oryginalny nikiel obecny na 97% powierzchni, z nieznacznymi ubytkami w niektórych miejsach. Broń posiada wszelkie cechy fabrycznie niklowanej broni, z pozostawionymi w stanie "czarnym" spustem, dźwignią bezpiecznika czy śrubami. Magazynek jest niklowany, z fabrycznie oksydowanym podajnikiem. Pistolet jest całkowicie zgodny numerycznie. Przewód lufy jest dobry - gwint wyraźny, obecne są drobne wżerki i nieznaczne rozdęcie przy odcinku bliższym komory nabojowej. Nie wpływa to w żaden sposób na celność broni i jej sprawność. Pragnę zaznaczyć, iż symbolicznie pistolet przestrzelałem. Jest to pistolet przeznaczony do strzelania na krótkim dystansie; przy czym ku mojemu zaskoczeniu, na dystansie 25 metrów, trzystrzałowa seria, zaowocowała dwiema "10" na typowej, sportowej tarczy strzeleckiej !! Mam na to świadków i zdjęcie tarczy :) Jest to bardzo celny i przyjemny pistolecik, który polecam szczerze do każdej kolekcji broni palnej. W komplecie ze sprzedawaną bronią jest oryginalny, materiałowy pokrowiec, wyprofilowany konkretnie pod model 1900. Pokrowiec ma elementy skórzane, jak i metalowe zapięcie, podobne do tego używanego w torebkach czy portfelach. Jest to oryginalne i rzadkie akcesorium do przechowywania pistoletu FN, z początku ubiegłego wieku. Z racji na jego delikatność, do dnia dzisiejszego przetrwało ich bardzo niewiele. Tym samym ów pokrowiec stanowi bardzo ciekawy dodatek do oferowanego, i tak rzadkiego, pistoletu. Potencjalnie potwierdza on również oryginalność niklowania tej broni, jako ewidentnie luksusowy element wyposażenia pistoletu samopowtarzalnego. Broń sprzedawana jest na fakturę VAT-Marża. Do zakupu broni wymagane jest stosowne pozwolenie na broń lub inny dokument, uprawniający do nabycia broni.

9. BREN MK IIIMam przyjemność zaoferować Państwu karabin Bren MK III, w wersji samopowtarzalnej. Broń została jakiś czas temu na nowo wytworzona, posiada nabite w dyskretnym miejscu nowe napisy, co powoduje iż jest zaliczana do tzw. broni kategorii "B" - co może w przyszłości wpłynąć nawet na legalność jej posiadania (np. przy niekorzystnej dla posiadaczy broni zmianie prawa, polegającej na zakazie posiadania tzw. broni kategorii "A", a wynikającej z implementowania dyrektywy unijnej do prawa polskiego). Przedmiotowy karabin, został wyprodukowany w zakładach Enfield w 1955r. Zachowany jest w bardzo dobrym stanie wizualnym i technicznym. Oryginalna farba - powłoka ochronna - zachowana jest w świetnym stanie, podobnie elementy drewniane. Przewód lufy jest w bardzo dobrym stanie, wręcz lustrzanym; gwint czysty i wyraźny. Kaliber to oczywiście .303 Brit. RKM jest całkowicie zgodny numerycznie, łącznie z numerowaną lufą. Broń sprzedawana jest w komplecie z 5, oryginalnymi magazynkami (oksydowane/fosfatyzowane, w tym jeden jakby nadal z resztkami kamuflażu). Odnośnie sprzedawanego egzemplarza warto wskazać, iż jest to trzeci z "głównych" modeli Brena. Charakteryzują go takie cechy jak skrócona lufa czy inna, w stosunku do poprzednich modeli, kolba (z innym mocowaniem pasa nośnego) czy istnienie wyfrezowań odciążających. Często spotyka się informację, jakoby karabiny te były przeznaczone dla wojsk na dalekim wschodzie i wojsk powietrznodesantowych - aczkolwiek z pewnością nie były wykorzystywane tylko przez tę formację. Sprzedawany egzemplarz został pierwotnie zakupiony prawdopodobnie z Izraela, gdzie karabiny te trafiły w okresie produkcji. Można więc wskazać, iż pomimo braku uczestnictwa tego konkretnego egzemplarza w działaniach podczas drugiej wojny światowej, mógł on być użytkowany podczas lokalnych wojen na bliskim wschodznie, w II połowie XX wieku. Karabin maszynowy Bren stanowi wersję rozwojową czeskiego karabinu maszynowego ZB-26. Został opracowany przez zakłady Enfield i ZB w połowie lat trzydziestych XX wieku. Produkcję masową rozpoczęto około 1937r., aczkolwiek dopiero podczas II wojny światowej produkowano ową broń na prawdziwie masową skalę. Większość produkcji zakładów Enfield przeznaczono na produkcję karabinów maszynowych Bren, przy czym nie była to jedyna fabryka produkująca Bren-a. Warto tutaj wskazać fabrykę INGLIS w Kanadzie, również produkującą tę broń, nie tylko na potrzeby wojsk tzw. Commonwealth, ale także np. na eksport do Chin. Jak wskazują zagranicznie publikacje, to wręcz fabryka kanadyjska, produkowała podczas II wojny światowej większość tych karabinów. Bren-y są powszechnie uznawane za jeden z najlepszych ręcznych karabinów maszynowych II wojny światowej. Wśród produkowanych wariantów broni można wskazać MK I, MKI*/M; MK II; MK III; MK IV; L4; przy czym ostatnia wersja to typowo powojenna broń, w kalibrze natowskim. Broń działa na zasadzie odprowadzania gazów prochowych przez boczny otwór w lufie, posiada regulator gazowy. Ryglowanie odbywa się poprzez przekoszenie zamka w płaszczyźnie pionowej. Jedny, z ważniejszych elementów konstrukcji jest szybkowymienna lufa. Karabin chwalony jest za swoją celność. Broń zasilana jest, w podstawowej konfiguracji, z łukowych magazynków pudełkowych, o pojemności 30 naboi. Opcjonalnie do broni mógł być stosowany magazynek bębnowy (poprzez specjalny adapter) czy trójnóg. Opracowano na podstawie W.H.B. Smith; J. E. Smith "Small Arms of the World", wydanie 10 oraz innych. Oferowany karabin dostępny jest, jako broń wytworzona jako samopowtarzalna, na pozwolenie do celów sportowych, myśliwskich lub kolekcjonerskich. Broń sprzedawana jest na fakturę VAT-MARŻA.


71 wyświetleń0 komentarzy

Commentaires


bottom of page